Chłodzenie wodne komputera

Bardzo często zdarza się, że chłodzenie wiatrakami jest głośne i uciążliwe. Tej wady nie ma chłodzenie wodne, które zapewnia praktycznie niesłyszalne odprowadzanie ciepła z elementów aktywnych kopmputera, co też było celem tego projektu.

Do realizacji wykorzystałem gotowy zestaw polskiej firmy CPC. Pierwszy kontakt raczej mnie nie zaskoczył – producent nie sprawdził elementów lub podesłał mi element używany, który spowodował zatkanie całego systemu przepływu wody. To objawiało się dosyć szybkim przegrzewaniem procesora a w konsekwencji zawieszaniem komputera (włączało się zabezpieczenie termiczne). Jednak po konsultacji telefonicznej zestaw został błyskawicznie wymieniony na nowy :) Dużą zaletą całej operacji, muszę przyznać, był transport kurierem zagranicznej firmy, co sprawiło że wszystko przebiegło sprawnie. Aż strach pomyśleć co by się stało gdyby do akcji wkroczył wielki nietykalny krajowy moloh czyli poczta-polska…

W tego typu instalacjach należy bezwzględnie pamiętać o dolaniu do wody środka przeciwglonowego – inaczej system zacznie sie zapelniać glonami i z końcu zapchany przestanie działać.